Kim są świadkowie jehowy? W co wierzą świadkowie jehowy?

Ocena:

5/5 - (10 ocen)
Kim są świadkowie jehowy? W co wierzą świadkowie jehowy?

Kim są świadkowie jehowy? W co wierzą świadkowie jehowy? Czym jest związek wyznania świadków jehowy w Polsce? Świadkowie jehowy: związek wyznaniowy czy sekta?

Kim są świadkowie jehowy? To pytanie, które nurtuje wielu z nas. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu, w co wierzą świadkowie jehowy i czym jest dla nich ich wiara. Czy to tylko związek wyznaniowy, czy może sekta? Warto dowiedzieć się więcej, by zrozumieć ich punkt widzenia.

Kim są świadkowie jehowy?

Świadkowie Jehowy to chrześcijański zbór świadków jehowy, który ma korzenie biblijne i bazuje głównie na nauce Pisma Świętego. Społeczność świadków jehowy jest znana z działalności głosicielskiej, często od domu do domu, gdzie głoszą swoją wiarę i nauki biblijne.

Początki świadków jehowy sięgają lat zapoczątkowanych przez Charlesa T. Russella w 1870. Ciało kierownicze, które jest ciałem starszych zboru, nadzoruje działalność świadków jehowy na całym świecie.

Jednym z głównych przekonań jest to, że Jezus Chrystus jest Bogiem, ale nie jedynym Bogiem. Wierzą również w literalne zmartwychwstanie Jezusa oraz w jego królestwo z siedzibą w niebie, złożone z Jezusa i wybranych świadków.

Czym jest związek wyznania świadków jehowy w Polsce?

W Polsce działalność świadków jehowy rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. Ich działalność była zakazana w okresie komunistycznym, ale po 1989 roku stali się jednym z oficjalnie uznanych kościołów i związków wyznaniowych.

W ciągu ostatnich lat, świadkowie jehowy w Polsce zyskali na popularności. Według danych z 2021 roku jest około 1272 zborów i prawie 118 tys. głosicieli.

Świadkowie jehowy: związek wyznaniowy czy sekta?

Niektórzy ludzie uważają świadków jehowy za sektę, głównie ze względu na ich odrębne poglądy na temat Jezusa, transfuzji krwi i służby wojskowej. Jednak świadkowie jehowy uważają się za chrześcijański związek wyznaniowy, który bazuje na nauce Pisma Świętego.

Co więcej, wiele osób uważa, że działalność świadków jehowy jest bardzo konsekwentna w stosunku do ich interpretacji Biblii. Niemniej jednak, jak w każdej społeczności, są pewne elementy organizacji i nauki, które budzą kontrowersje.

Biblia gdańska: co to jest uwspółcześniona biblia gdańska?

W co wierzą świadkowie jehowy?

Kim są świadkowie jehowy? To pytanie często pojawia się w dyskusji na temat różnych mniejszości religijnych w Polsce. Świadkowie Jehowy wierzą przede wszystkim w Biblię jako jedyną wiarygodną księgę świętą, kierując się jej naukami w każdym aspekcie życia. Jednym z najbardziej charakterystycznych wersetów, do którego często się odnoszą, jest zanurzenie w wodzie, symboliczny akt oddania swojego życia Jehowie. Świadkowie Jehowy faktycznie wierzą, że Jezus Chrystus nie jest Bogiem w sensie trójcy, ale jest Bogiem tylko stworzonym. Jezus w niewidzialnej postaci będzie królował nad Ziemią aż pokona Szatana i odda władzę swemu Ojcu.

Dla wielu wyznawców studiowanie Pisma Świętego, znane też jako Biblia, jest nie tylko obowiązkiem, ale i pasją. Wydawane przez Towarzystwo Strażnica gazetki i broszurki są traktowane jako swoisty biuletyn informacyjny, pomagający w zrozumieniu tekstów biblijnych. W jednym z takich serwisów internetowych Świadkowie Jehowy opisują swoją historię, która zapoczątkowana została przez Charlesa T. Russella w 1870 roku. Ponadto Świadkowie Jehowy są znani z głoszenia „dobrej nowiny” od domu do domu oraz z unikania pewnych działań uważanych za niedopuszczalne, takich jak przyjmowanie transfuzji krwi czy pełnienie służby wojskowej.

Pomimo swojego głębokiego zanurzenia w naukach biblijnych, Świadkowie Jehowy stoją w centrum licznych kontrowersji. W Polsce, 2 lipca 1950, byli nawet próby, by zdelegalizować ich działalność. Pewne elementy ich nauki, jak na przykład wierzenie, że Jezus był przybity do prostego pala, a nie krzyża, budzą dyskusje wśród innych kościołów i związków wyznaniowych. Świadkowie Jehowy wobec krytyki często odpowiadają, powołując się na informacje publiczne dostępne w ich serwisach internetowych czy publikacjach. Niemniej jednak niezależnie od stanowiska Świadków Jehowy w dyskusji, ważne jest, by traktować każdego człowieka z szacunkiem i miłością, niezależnie od jego przekonań.

Podsumowanie

Świadkowie jehowy są unikalną społecznością w Polsce z głębokimi korzeniami biblijnymi. Ich wiara opiera się na konkretnych naukach i przekonaniach, które dla wielu są kontrowersyjne. Niezależnie od tego, jakie mamy przekonania na ich temat, warto zrozumieć ich punkt widzenia i szanować ich prawo do wyrażania swojej wiary.

FAQ

Świadkowie Jehowy to mniejszość religijna, która głęboko wierzy w Biblię jako jedyną wiarygodną księgę świętą. Kierują się jej naukami w każdym aspekcie życia. Wierzą, że Jezus Chrystus nie jest Bogiem w sensie trójcy, ale Bogiem tylko stworzonym. Kluczowym dla nich aktem jest zanurzenie w wodzie, symbolicznie oddające życie Jehowie. Są znani z unikania pewnych działań uznawanych za niedopuszczalne, takich jak pełnienie służby wojskowej czy przyjmowanie transfuzji krwi. Dążą do studiowania Pisma Świętego oraz głoszenia „dobrej nowiny” od domu do domu.

Świadkowie Jehowy różnią się w wielu naukach od innych kościołów i związków wyznaniowych. Przykładowo, wierzą, że Jezus był przybity do prostego pala, a nie krzyża. Choć stoją w centrum licznych kontrowersji, ważne jest, by traktować każdego człowieka z szacunkiem i miłością, niezależnie od jego przekonań.

Tak, wśród Świadków Jehowy stosowana jest zasada ostracyzmu. Oznacza to, że osoby, które nie przestrzegają ściśle zasad wyznawanych przez społeczność, mogą zostać z niej wydaleni. Taki wykluczenie jest poważnym krokiem, ponieważ osoba taka traci kontakt z rodziną i przyjaciółmi wewnątrz społeczności. Decyzje o wykluczeniu są spisywane i przekazywane w ramach zborów.

Ocena atrakcji:

5/5 - (10 ocen)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Jak uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?
Co to jest rozwód kościelny i czym różni się od...
Co to jest niepokalane poczęcie? Kim jest Maryja Niepokalana?
Co to właściwie jest „niepokalane poczęcie”? Kiedy mówimy o niepokalanym...
Co oznacza słowo hosanna? Definicja i znaczenie słowa Hosanna
Hosanna – pochodzenie i historia słowa Kiedy myślimy o hosanna,...
Księga Henocha – apokryficzna księga Henocha
Co to jest Henoch i dlaczego Księga Henocha jest tak...